Bu yazımızda İşletmelerin Sosyal Medya Yönetiminde Yaptığı 5 Hataya değinerek, bu hataları nasıl düzeltebileceğinize dair küçük ipuçları vereceğiz.

İlk olarak internetin hayatımızda daha çok yer edinmeye başladığı son yıllarda sosyal medyaya harcadığımız vakitte artmaya başladı. Genel olarak kendimize sosyal medya hesapları açıp tanıklarımızla etkileşimde kalıp, tanımadıklarımızda da iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Bu platformlar hayatımıza girdikçe bizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için zamanla değişimlere uğradılar. Örneğin Facebook işletmeler için Sayfa konseptini oluşturdu, reklam sistemi geliştirildi ve artık sosyal medyada yapabileceklerimizin seçenekleri bir hayli arttı.

Hayatımızda bu kadar önemli olan Sosyal Medyada platformlarında işletmelerde yerini almış durumda. Ancak yapılan hatalar yüzünden Sosyal Medya işletmelere yarardan çok zarar getirmeye başladı. Bizler bu hataları en aza indirerek Etkili Bir Sosyal Medya yönetiminin sıralarını sizlerle paylaşacağız. Şimdi yapılan hatalara gelirsek;

Profilinizde işletmenize ait bilgiler net olmalıdır.

1- Düzensiz,Eksik Bilgili İşletme Sayfası
Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir durum işletmelerin sosyal medya sayfalarında temel bilgileri dahi paylaşmamalarıdır. Siz ne kadar işletmeniz için bir sosyal medya hesabı açıp varlığınızı orada da sürdürmeye çalışsanız da hesaplarınızda işletmenize dair tam bilgiler olmadığı için potansiyel müşterileriniz sizlere ulaşamıyor. Bu temel bilgilere örnek verecek olursak; adres, telefon ve hizmet listesi.

YAPILMASI GEREKEN : İşletmeniz için sosyal medyada sayfalar açtığınızda işletmenizin adını, adresini, telefonunu ve sunmuş olduğunuz hizmetlerin kısa bir listesini eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu sayede sosyal medyada yer alan potansiyel müşteriler sizlerle iletişime geçmek istediğinde gerekli tüm bilgileri görecektir.

Sosyal Medya hesabınızın imajı çok önemlidir.

2- Profil Fotoğrafı Bulunmayan İşletme Sayfası
Yapılan araştırmalarda kullanıcıların profil fotoğrafı bulunmayan hesaplara daha az güvendikleri anlaşılmıştır. Bunu şöyle de düşünebiliriz; kişisel sosyal medya hesaplarınıza gelen bir arkadaşlık isteklerini incelediğinizde profil fotoğrafı bulunmayan bir kullanıcı gördünüz. Kullanıcı hakkında ne düşünürüdünüz? Bir çok kullanıcı aynı cevabı işletme hesapları içinde vermektedir.

YAPILMASI GEREKEN: İşletmenize ait logo, işletme fotoğrafı veya işletmenizi temsil eden herhangi bir görseli, işletme sayfanıza profil fotoğrafı olarak eklemeniz. Burada ki püf nokta ise ilk izlenimin önemliliğinden dolayı profil fotoğrafınızın sunduğunuz hizmetleri çağrıştırıyor olmasıdır.

Takipçilerinizi her gün benzer paylaşımlar yaparak sıkmamalısınız.

3- Sürekli Ürün/Hizmet Gönderisi Paylaşımı
Kişisel sosyal medya hesabınızda gezinirken beğendiğiniz bir işletmenin sürekli ürün fotoğraflarını çekip gönderi olarak paylaştığını gördünüz. Bu işletme bunu belirli bir periyotlarda yapmıyor ve sizin ana sayfanız tamamen bu ürünlerle dolmuş durumda. Ne yapardınız? Evet, bir çok kullanıcı böyle bir durumda işletme sayfasına gidip takip etmekten vazgeçmektedir.  İşletmenize ait sayfada elbette sunduğunuz hizmetlere dair paylaşımlar olacak ancak bunu gün içerisinde sürekli yapmanız, takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir.

YAPILMASI GEREKEN: Basit bir tablo ile haftalık yada aylık paylaşım yapacağınız gönderilerin planını yapmak ve bu plana göre gönderi paylaşımı yapmak. Küçük işletmeler için 2 gün aralıklarla paylaşım yapmak ideal olabilir.

Size gelen mesajlar gelen kutunuzda çürümesin.

4- Mesajları Kontrol Etmemek
İşletmenize dair bir sosyal medya hesaplarınızı oluşturdunuz ve her şeyi olabildiğince tam yapmaya çalıştınız. İşletmenizi temsil eden harika bir profil fotoğrafı seçip, işletmenize ait tüm bilgileri eksiksiz doldurdunuz ancak müşterileriniz sizinle bir türlü iletişime geçmiyor. Neden mi? Cevaba bir çok kişi inanmasa da cevap mesaj kutunuzu kontrol etmemeniz olacak. Evet, bir çok işletme ideal bir sayfa oluşturuyor ancak mesaj kutularının takibini yapmayı unutuyorlar. Potansiyel müşterinin sorduğu bir soruya 1 sene sonra cevap veren işletmelerin bile olduğu bir mecradan söz ediyoruz.

YAPILMASI GEREKEN: Kişisel sosyal medya profillerimize gelen bildirimlerden dolayı gözden kaçan mesajları takip etmek çok zor değil. Basit olarak günde 2 defa mesaj kutunuzu kontrol ederek potansiyel müşterilerinizi kaçırmazsınız. Ayrıca sosyal medya platformlarının uygulamalarını telefonumuza indirip bildirimleri açarak gelen mesajlardan hemen haberdar olabilirsiniz.

Değerlendirmelerin önemini hafife almayın.

5- Değerlendirme ve Yorumları Önemsememek
Bu hatamızı yine yaşadığım bir örnekle açıklamak istiyorum. Günlük iş koşuşturmacasında karnımın acıktığını hissettim ve bilmediğim bir semtte yemek yemek için bir yer aramaya başladım. Telefondaki seçeneklere bakarken gözüme küçük bir restorantın hesabı çarptı. Kullanıcılar yemekler için harika yorumlar yapmış ancak garsonların kaba olmasından dolayı değerlendirme puanlarını düşük vermişler. O restaurantta güzel bir öğle yemeği yedim ve yorumlarda belirtilen kaba garsonlardan da hizmet aldım. Hesap öderken yorumları ve durumu işletme sahibine anlattığımda kendisinin yorumlardan hiç haberi olmadığının öğrendim ve bana bundan sonra dikkat edeceğini söyledi.

Kontrol edilmeyen değerlendirmelerden dolayı çok lezzetli yemeklere sahip bir restaurant potansiyel müşterilerinin bir çoğunu kaba garsonlarından dolayı kaybetti. Eğer değerlendirmeler kontrol edilerek müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretilseydi işletme daha iyi bir müşteri memnuniyeti sağlayabilirdi.

Bu yazımızda işletmelerin Sosyal Medya Yönetiminde yaptıkları 5 hataya değinerek çözüm yollarını sizlerle paylaştık. Sizde bu yazımızdan öğrendiklerinizi uygulayabilir, olası olumsuzlukları yaşamadan daha iyi bir performansla Sosyal Medyanızı yönetebilirsiniz.