Bu yazımızda işletmelerin aklını kurcalayan “Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap niteliğinde, temel anlamda işletmelerin Sosyal Medyadaki varlığını ve Sosyal Medya Yönetimi mantığını öğrenebileceği 4 noktaya değindik.

Son yıllarda pazarlama kanalları içerinde büyük bir önem kazanan Dijital Pazarlama, işletmelerin hedeflemiş olduğu müşteri veya potansiyel müşterilerine ulaşmalarında büyük kolaylık sağlamakta. Bu kolaylığın geri dönüşümleri de yüksek değerleri gösterince büyük ve küçük ölçekli farketmeksizin işletmelerini dijitale taşımaya başladı.

Bu dijitalleşme sürecininde vitrin olarak tanımlayabileceğimiz Sosyal Medya ise büyük bir öneme sahip. Peki müşterisini anlayan, ihtiyaçlarını hitap eden ve onu yönlendiren etkili bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

isletmeler icin sosyal medya yonetimi 1024x651 - Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
İşletmeler için sosyal medya yönetimi çok önemli olmalıdır.

Sosyal Medya’da İşletmelerin Yeri
İnsanların birbiriyle etkileşimde kaldığı, kimi zaman hatıra fotoğraflarını, kimi zaman görüşlerini dile getirebildiği onlarca sosyal medya platformunda işletmelerin yeri neresidir? Bu sorunun cevabı işletmeden işletmeye farklılık göstermekte. İlk olarak bu konuya değinmemizin temel sebebi de bu aşamada yapılan yanlış tercihlerin tüm süreçte bizi her açıdan yoracak olmasıdır. Şimdi bir işletmenin en başından başlayarak Sosyal Medya’da nerede ve nasıl yer alması gerektiğine değinelim;

freelance logo tasarimi fiyatlari 1024x683 - Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
Kurumsal kimlik tasarımları için iyi bir freelance tasarımcı ile çalışmak en hesaplı yöntemdir.
 1. Kurumsal Kimlik ve Tutarlılık
  Bir işletmenizin var olduğunu kabul ederek hemen sürece başlayalım. Sosyal Medyaya girmeden önce müşterilerinizde tutarlı ve güvenilir bir algı yaratmak için kurumsal kimlik tasarımlarınıza ihtiyacınız var. Büyük işletmelerde önemsenen bir durum olsada küçük işletmeler malesef bu durumu pek önemsemiyor. Önemsenmemesinin temel sebeplerinden birisi de bu durumun çok maliyet getireceğinin düşünülmesi. Evet, önceden çok maliyetli bir iş olan bu iş şu an var olan freelancer sitelerinden 20-50 TL aralığında bir ücret ödeyerek alacağınız bir hizmete dönüştü. Küçük bir ücrete yaptırdığınız kimliğinizi yansıtan şık bir logo müşterileriniz için kaliteli bir hizmet verdiğiniz algısını yaratabilmektedir. 

  Logo tasarımını yaptırdığınızı farz ederek sürece devam edecek olursak ikinci aşama ise bu kurumsal kimliğinizi tutarlı bir şekilde kullanabilmektir. Tutarlıdan kast ettiğim durum küçük bir işletme için örnek verecek olursak temel kurumsal kimlik öğelerinde aynı dili kullanan tasarımlar kullanmak. Kartvizt, fatura ve temel işletme ihtiyaçlarında yer alan tüm malzemelerde logonun kullanılarak tutarlı bir kurumsal kimliği yansıtmak mümkündür.

  sosyal medya hedef kitle 1024x691 - Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
  Sosyal medya yönetiminde hedef kitle belirleme tüm süreci kolaylaştırır.

 2. İşletmemizi ve Müşterilerimizi Tanımak
  Sosyal Medya Yönetimi konusunda yapılan yanlış davranışlardan biriside işletmemizi ve müşterilerimizi tanımadan bütün sosyal medyalarda işletmemizi geliştirmeye çalıştır. Bu durumu bir örnekle anlatacak olursak; bir cafe işlettiğinizi düşünelim ve bu cafeye ait sosyal medya yönetiminizi yapıyorsunuz. İlk aşamada bütün sosyal medya sitelerinde hesaplar açarak paylaşımlar yapmaya başladınız. Bazı sosyal medya sitelerinde harika dönüşler aldınız ancak bazılarında ise hiç geri dönüş olmadı. Bu aşamaya geldiğinizde işletmenize en uygun sosyal medya platformlarını seçerek onlara ağırlık verdiniz. 

  Yukarıda anlatılan örnekte olduğu gibi deneyerek öğrenilen bir durumu ortadan kaldırmak için ilk olarak elimize bir kağıt kalem alıp işletmemizi yazarak tanımamız gerekiyor. İşletme olarak bizler kimiz, ne iş yaparız? gibi soruları sorduktan sonra cevapları not etmeliyiz. İşletmemizi tanıdıktan sonra ise “Kime hizmet veriririz?” sorusunun cevabını aramalıyız. Müşteri kitlemizin genel anlamda kimler olduğunu bilebilirsek sosyal medyada var olmamız gereken platformaları da kolaylıkla seçebiliriz.Son durumu bir örnekle açıklayacak olursak; sizin bir çilingir olduğunuzu ve kapı açma hizmeti sattınızı düşünelim. İşletmenizi sosyal medyaya taşıdınız ve tüm sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapıyorsunuz. Ancak müşterileriniz sizi her zaman arama motorlarından aratarak bulduklarını söylüyorlar. Siz bu geri dönüşten sonra en çok ağırlığı arama motorlarına veriyorsunuz. İşte, eğer Sosyal Medya Yönetimine başlamadan önce İşletmenizi ve Müşterilerinizi tanısaydınız müşterilerinizin kapıda kaldıkları an ilk olarak arama motorlarına girerek en yakın çilingir-24 saat açık çilingir tarzında aramalar yaparak çilingir çağırabileceklerini düşünebilirdiniz. Bu sayede diğer platformlara emek ve para harcamak yerine geri dönüşü yüksek bir platforma ağırlık verebilirdiniz.

  sosyal medya hesaplarinin yonetimi 1024x683 - Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
  Sosyal medya yönetiminde hedef kitlenize yönelik paylaşımlar yapmalısınız.

 3. Sosyal Medya Hesaplarının Yönetimi
  Kurumsal kimliğinizi oluşturup işletmenize en uygun sosyal medya platformlarında yer aldığınızda, işletmeniz için Sosyal Medya Yönetimi konusuna yeni başlamış olduğunuzu unutmayın. Genel davranış şu şekilde oluyor; kullanıcılar işletmeleri için sosyal medya hesaplarını açtıktan sonra gerekli iletişim bilgilerini doldurduktan sonra profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafını değiştirdikten sonra işletme hesaplarına bir daha uğramıyorlar. 

  Tabi bu süreçte bir çok kullanıcı işletme profilini ziyaret ederek satmış oldukları hizmetler hakkında mesaj olarak sorular yöneltiyorlar. Müşterilerinizin sorularına tatmin edici cevaplar vererek çözüm üretmiş olsaydınız bir hizmeti satma imkanı bulacaktınız ama sizin gelen mesajlardan bile haberinizin olmadığını farkediyorsunuz.Bu durumda işletme profilini oluşturduktan sonra müşteri kitlenize uygun planlı paylaşımlar yapmanın ve müşterilerinizden gelen mesajları cevap vermenin ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. Zamanlı ve doğru paylaşımlar sayesinde müşteriniz işletmenizi fark edecek ve ihtiyacı olan hizmet hakkında size mesaj atarak soru soracaktır.  Bu süreci iyi takip edip müşterinizi tatmin edecek cevaplar verdikten sonra müşteriniz o hizmeti satın alacaktır.

  Kısaca sosyal medya hesaplarını oluşturduktan sonra periyodik müşteri kitlenize uygun paylaşımlar yapmalı ve gelen mesajlara en kısa sürede cevaplar vermelisiniz.

  sosyal medya musteri yonetimi 1024x750 - Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
  Sosyal medya’da müşteri yönetimine bir örnek;

 4. Mutsuz Müşteri Potansiyel Müşterilerinizi Yok Eder
  Yazımızın son bölümünde etkili bir sosyal medya yönetimini yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birini yine bir örnekle anlatmaya çalışacağım.İşletmiş olduğunuz kafeyi yansıtan şık bir logonuz, kartvizitiniz ve aynı şekilde potansiyel müşterilere ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarınız var. Ancak bir gün Facebook sayfanızı kontrol ederken dün cafenize gelen bir müşterinizin işletmenize 1 puan vererek potansiyel müşterilerinizin gelmemesi gerektiğini söyleyen bir yorum yaptığını gördünüz. İlk anda ne kadar olumsuz görünen bir durum olsa da bu sizin için harika bir fırsat. Hizmetinizden memnun kalmamış olan müşterinizin kötü yorumuna bir özür mesajı yazarak hatanızı telafi etmek için onu kahve içmeye tekrar davet edebilirsiniz.

  Yukarıdaki örnek mutsuz olan müşterinizin yazdığı bir yorumla kaybedeceğiniz müşterileri tekrar kazanmanızı sağlayacak harika bir öneri. Çünkü potansiyel müşteriniz sayfanızı incelerken müşterinizin olumsuz yorumunu okurken cafenize gelmekten vazgeçebilirdi ancak siz fırsatı değerlendirerek mutsuz müşterinizin kalbini kazanmaya çalıştınız. Bu durum potansiyel müşterinizde olumlu bir etki yaratarak kötü bir hizmet aldığında şikayetlerinin dikkate alınarak mağdur edilmeyeceğini görmüş olacak.

  Bu yazımızda genel olarak işletmelerin Sosyal Medya Yönetiminin nasıl yapılması gerektiğine dair temel noktalara değindik. Konuya giriş niteliğinde olan bu yazımızdan sonra her sosyal medya platformunu detaylıca öğrenebileceğiniz harika eğitim yazılarını anlarken hiç zorluk çekmeyeceksiniz.