UX, kısaca bir sistemle arayüz oluştururken kişinin nasıl hissettiğini gösterir. Buna bir web sitesi, web uygulaması, masaüstü yazılımı ve temel olarak her türlü insan / cihaz etkileşimi dahildir.

Web siteleri veya uygulamalar gibi dijital ürünler açısından, UX, kullanıcı etkileşiminin tüm olası aşamalarını içeren kapsamlı bir terimdir.

UX neden bu kadar önemli ?
Basitçe söylemek gerekirse UX, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığı için çok önemlidir. Kullanıcıları ürün veya markaya sadık tutan pozitif deneyimler sunmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, anlamlı bir kullanıcı deneyimi, web sitenizde iş başarısı için en elverişli olan müşteri yolculuklarını tanımlamanızı sağlar.

kullanici deneyiminin onemi 1024x683 - Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?
Kullanıcı deneyiminde sorulması gereken sorular

İyi  bir kullanıcı deneyimi nedir ?
Bu sorunun doğru cevabı yoktur. Gerçek şu ki, kullanıcı deneyimi herkes için farklıdır. Web ve kullanıcı arayüzlerini tasarlarken hatırlamanız gereken en önemli şey, sizin kullanıcı olmadığınızdır. Ne istediklerini veya neye ihtiyaçları olduğunu bildiğinizi varsaymayın.

Peki harika bir deneyimi nasıl tanımlarsınız? Kullanıcılarınıza yakın olun. Onlarla konuşun, ürününüzü kullanmasını izleyin, hatta beyinlerine girin ve onların kararlarıyla ilgili sorular sorun . Kullanıcılarınız ve müşterileriniz size çok şey öğretecek, dikkat edin ! Dinleyin, gözlemleyin ve soru sorun.

İşte sormanız gereken sorular ;

1-Kullanıcı ürünü kullanabilir mi ?
İyi UX’in en temel gereksinimlerinden biri, aslında yapmak için yola çıktığınız şeyi başarmaktır.Kullanıcı ürünü kullanamıyorsa, ürün ona faydasızdır.

2-Kullanıcı aradığını bulabiliyor mu ?
Kullanıcının ihtiyacı olan bilgileri bulması da önemlidir. Gezinme menüsü sezgisel mi? Olması gerektiğini düşündüğü şey arama çubuğu mu? İhtiyacı olan şeyi bulmak için çok düşünmesi gerekiyorsa, UX eksiktir.

3-Kullanıcının ihtiyacını karşılıyor mu ?
Bir ürün güzel tasarlanmış ve kullanımı kolay olabilir, ancak kullanıcının ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmazsa, bununla ilgilenmeyecektir.

4-Kullanıcı ürünü kullanmak istiyor mu ?
Bir ürünün tasarımı sezgiselse ve kullanıcı onu kullanmaktan zevk alıyorsa, onu kullanmak ister. Ya  değilse? En kullanışlı ve işlevsel ürün bile, bu durumda kullanıcı deneyiminin zayıf olmasını sağlayabilir veya kullanıcının bunu kullanmasını engelleyebilir.

5-Kullanıcı ürünü değerli buluyor mu ?
Bir ürün kullanıcının hayatında bir çeşit değer sağlamazsa, bunu uzun süre kullanmayacaktır.Ürün ona zaman kazandırır mı ? Kişisel veya profesyonel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur mu? Karşılaştırma ne olursa olsun, bir ürün kullandığında ona bir değer katmalıdır.

6-Kullanıcı size güveniyor mu ?
Güvenilirlik çok büyük öneme sahiptir.Kullanıcı bir web sitesine güvenmiyorsa, satın alma işlemi yapmak için size kredi kartı bilgilerini asla vermeyecektir.

7-Kullanıcı kolayca erişebiliyor mu ?
Kullanıcı hedeflediği yere ulaşamıyorsa, orada sunulan ürünleri veya hizmetleri kullanamaz. Herkesin ürününüze erişimini sağlamak için engelli kullanıcıları da düşünülmelisiniz.

kullanici deneyimi ornekleri 1024x683 - Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?
Kötü bir kullanıcı deneyimi örneği

Bu öğeler sadece büyük bir deneyimin tasarımını değil, aynı zamanda onları nasıl test ettiğimizi, araştırdığımızı ve ölçtüğümüzü de yönlendirir. Ve hepsinin de ortaklaşa çalışması gerekir.Bu öğelerin herhangi birini (veya daha fazlasını) dışarıda bırakırsanız kötü bir kullanıcı deneyimine doğru gitmiş olursunuz. Bi örnekle bakmak gerekirse ;

İnternetten bir uçak bileti aldığınızı düşünün. Web sitesi güzel, uçuşları araştırmak kolay ve ücretleri açıkça gösteriliyor. Kolayca neye ihtiyacınız olduğunu buldunuz ve deneyim pürüzsüz ve hoştu.Sonrasında uçuşunuzu ayırtmaya çalıştınız. Ödeme işlemi karmakarışık ve ödeme bilgilerinizi vermenin zamanı geldiğinde, havayolu şirketi hakkında kendinizi iyi hissetmemeye başladınız ve satın alma işleminizi sorgulamaya başladınız.

Kullanıcı deneyiminin her yönü önemlidir ve kendine özgü özellikleri vardır, ancak hepsi iyi ya da kötü bir deneyim yaratmak için birlikte çalışırlar.