Grafik tasarım metin ve resimlerin reklamlarda, dergilerde veya kitaplarda birleştirilmesi sanatı veya becerisidir.

Bu sözlük tanımı. Gelin bir de “Grafik Tasarım Nedir?”, “Grafik Tasarımcısı/Grafiker Ne Yapar?”, “Grafik tasarımcısı/grafiker nasıl olmalıdır?” sorularına cevap veren ve Grafik Tasarımının önemini anlayabileceğimiz yazıya bakalım.

Satın aldığınız ürünleri görselleştirmenize yardımcı olacak resimsiz bir dünya hayal edebiliyor musunuz ? İyi bir şirket, izleyicilerinin dikkatini çekmek için resim ve metinlerden yararlanır. Grafik tasarım, izleyicilere iletişim kurmak için görsel imgeler ve metinlerin birleşimidir. Başka bir deyişle, grafik tasarım, bir markayı rakiplerinden ayıran görseller, bilgiler veya metinler sunarak görsel bir açıklama kullanarak iletişim kurmaktır.

Ambalaj tasarımlarının ürün satışlarında çok büyük etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Etrafınıza bakın.Grafik tasarım, her yerde, şeker çubuklarındaki sarmalayıcılardan, kupalarınızdaki ve ofis malzemelerinizdeki logolara kadar. Aslında, her gün yüzlerce grafik tasarım örneğini göreceksiniz, ve çoğu zaman, üzerinizdeki etkiyi fark etmeyeceksiniz.
Grafik tasarım birçok işleve hizmet edebilir ve bu amaçla birçok şekilde karşımıza çıkar. İşte bazı örnekleri ;

 • Tabela
 • Kurumsal kimlik / Markalaşma
 • Ambalajlama (şişelerden cihaza kadar her şey)
 • Basılı materyaller (kitaplar, el ilanları, dergiler, gazeteler)
 • Çevrimiçi (afişler, bloglar, web siteleri, vb.)
 • Albüm kapakları
 • Film – televizyon başlıkları ve grafikleri
 • Tişört ve kıyafet tasarımları
 • Tebrik kartı

Grafik Tasarım Nasıl Çalışır?
Günümüzde grafik tasarım genellikle grafik tasarım yazılımı kullanılarak üretilmektedir. Grafik tasarım yazılımının bazı örnekleri arasında Photoshop, Adobe Creative Cloud ve Serif bulunmaktadır. Logolar, web siteleri, reklam panoları, dergiler ve gazeteler de dahil olmak üzere, etrafımızda bir çok grafik tasarım örneği vardır. Grafik tasarım, perakendede büyük bir rol oynar, çünkü müşterilere marka mesajının ne olduğu ve ürünün nasıl göründüğü hakkında fikir vermesine yardımcı olur. Ayrıca şirketlere ürünlerini mağazalarda öne çıkarmanın bir yolunu sunar.

Grafik tasarımı bir süreçtir.

Grafik Tasarımın Önemi
Şirketler için grafik tasarım günümüz dünyasında son derece önemlidir.Bunun için bir çok sebep sayılabilir.
Örneğin . bir şirket için logo oluşturmak, pazarlama sürecinin önemli bir parçasıdır. Logo, bir işletmenin neyi temsil ettiğini görsel olarak yorumlayan bir sembol, yazı veya resim olabilir. Anlamlı olmalı ve amaçlanan mesajı tüketicilere iletmelidir. Aynı zamanda unutulmaz olmalı ve müşteriler tarafından kolayca tanınmalıdır.

Bir şirket için bir broşür veya diğer bilgilendirme materyalleri genellikle bir grafik tasarımcı tarafından bir araya getirilir. Logonun ve imgelerin, işin özünü yakalayan bir tarzda birleştirilmesi  onların görevidir. Broşür görsel olarak ilginç olmalı ve şirket hakkındaki genel bilgileri içermelidir, böylece tüketici bunu okumaya mecbur hissedecektir. Bilgi ve görseller açık olmalıdır, böylece müşteriler şirketin iletmeye çalıştığı şeyi kolaylıkla anlayabilir.

Bir ürün için ambalaj geliştirmek, tüketiciler bir ürünü satın almak istediğinde bir ürünü öne çıkarmak için son derece önemlidir. Benzersiz görüntüler veya metinler, bir ürünün ambalajının rekabetten sıyrılmasına yardımcı olabilir. Kalın metin, renkler veya benzersiz bir yazı tipi kullanmak, ürünü diğerlerinden ayırmanız için önemlidir. Parlak olan görüntüler de ürüne dikkat çekebilir. Ambalaj, müşterilerin dikkatini çekecek olan ilk şeydir, bu yüzden tasarım sürecinde önemli bir unsurdur.


Üzerinde hiç bir yazı ya da imge olmayan bir ambalaj düşünün. Oldukça sıkıcı olurdu ve müşterileri ürünü almaya davet etmezdi. İyi bir paket tasarımı, ürünün ne olduğu hakkında tüketiciye fikir vermek için görsel veya kelimeler içermelidir.

Grafiker

Grafik Tasarımcısı Ne Yapar . Nasıl Olmalıdır ?
Bir grafik tasarımcısı, müşteriyi bilgilendirecek, ilham verecek veya motive edecek bilgiyi sunmak için bilgisayar yazılımı ve sanat kavramlarının kullanımını birleştirerek dijital görüntüler yaratır.Onun için , tasarımda veya uygulamada (web sitesi gibi) zekice fikirler geliştirip uygulayabilen özgün ve yaratıcı bir düşünür diyebiliriz.Broşürler, reklamlar, şirket markaları ve web siteleri gibi diğer ortamlar için grafikler geliştirebilir.

Grafik tasarımcısı, metin, renk ve resimlerdeki becerileriyle içeriği daha erişilebilir hale getirir. İstatistiksel verileri yaratıcı bir şekilde şemalara ve görsel grafiklere dönüştürebilir, logolar oluşturabilir ve pazarlama materyalleri oluşturabilir. Genellikle halkla ilişkiler, pazarlama veya reklamcılıkta insanlarla etkileşir. Grafik tasarımcısı ayrıca ürün paketi tasarımı, kitap kapağı tasarımı veya web tasarımı gibi bir alanda uzmanlaşabilir ve yapması gereken en önemli şey bilgisayar teknolojileri ve yazılımlarında güncel kalmaktır.Ve eğer bu işte yeterince iyi olmak istiyorsa sahip olması gereken bir çok nitelik vardır.İşte bir grafik taarımcısının sahip olması gereken 5 önemli nitelik ;

 • İletişim
  Grafik tasarımcıları fikirleri , metin ve görüntü aracılığıyla iletir.
  Bu nedenle, iletişim becerileri iş için kritik öneme sahiptir. Grafik tasarımcıları, şirketlere, müşterilere ve  işverenlere fikirler sunmalıdır.
  Sunumlar için güçlü konuşma becerileri ve teklifler için yazma becerileri gereklidir. Tasarımcılar ayrıca müşteriler ve işverenler ile telefon, e-posta ve bazen Skype aracılığıyla iletişim kurabilmelidir. Grafik tasarımcıları müşterilerinin ihtiyaçlarını dinlemeli ve ikna edici çözümler sunmalıdır.Yani bir projeye giriş yapmaya çalışırken iletişim önemlidir.
 • Yaratıcılık
  Grafik tasarımcıları yaratıcı olmalıdır çünkü fikirleri metin ve görüntü aracılığıyla yaratıcı bir şekilde aktarmaları gerekir. Müşterileri için yaratıcı yollarla çözümler üretmelidirler; örneğin, bir şirketin misyonunu bir web sitesi üzerinden tanıtmaları veya bir ürünü satmaya yardımcı olan bir resim tasarlamaları gerektiğinde tüm beceri ve yaratıcılıklarını kullanmalıdırlar.
 • Teknoloji
  Grafik tasarımcıları bugünün dünyasında çeşitli teknoloji biçimlerine hakim olmalı. İlk olarak, Quark, InDesign ve Adobe gibi tasarım yazılımlarında rahat olmaları gerekiyor. Bu yazılımlar birçok şirket tarafından dijital baskı üretmek için kullanılmaktadır.
  Ayrıca web tasarımı hakkında da bilgi sahibi olmalılar.Teknolojiyi iyi kullanmak ve tüm güllencellemelerden haberdar olmak bu iş için olmazsa olmazdır.
 • Zaman Yönetimi
  Zaman yönetimi her işte önemli olduğu gibi grafik tasarımında da oldukça önemlidir.Çünkü artık çoğu grafik tasarımcısı aynı anda bir çok işi yürütmeye çalışıyor.Bu yüzden zamanlarını iyi yönetmek onlar için büyük bir avantaj sağlar.
 • Tipografi
  Bir grafik tasarımcısının en dikkat etmesi gereken şeylerden biri de tipografidir.Tipografi kısaca , harf ,renk ve  sembolleri kullanarak yapılan yazı sanatıdır. Eğer grafik tasarımcısı müşterinin bir yazıyı , bir broşürü vs. zorlanmadan sıkılmadan  okumasını istiyorsa tipografi konusunda uzman olmalıdır.Örneğin renkleri birbirine girmiş ve kötü bir yazı tipiyle yazılmış bir broşürü kimse okumak istemez.Bu sebeplerden dolayı tipografi grafik tasarımı için oldukça önemlidir.