İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Hayatın her alanında olduğu gibi dijital pazarlamada da başarıya giden yol planlı bir şekilde çalışmaktan geçer. İşinizi önceliklendirmenize, daha az zamanda daha fazla iş yapmanıza, kaliteli işler üretmenize ve disiplinli olmanıza yardımcı olması için planlama önemlidir.

Bu  işle ilgili yeterli bilgiyi edindikten sonra ilk yapmanız gereken kendinize , işletmenize , hedeflerinize uygun teknikler geliştirmek. İşte, Dijitalbak ekibinin sizler için hazırladığı , herhangi bir işletme sahibinin işlerinin büyümesine yardımcı olmak için uygulayabileceği beş basit dijital pazarlama stratejisinin bir listesi ;

1-  Dijital Pazarlamada Hedef Belirleme: 
Küçük işletmenizin büyümesine yardımcı olacak yollar arıyorsunuz. Daha fazla müşteri, daha fazla tanınma ya da belki de rekabetin önüne geçmek isteyebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, akılda kalıcı bir hedefle başlayarak başarı şansınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.Dijital pazarlama, küçük işletmelerin başarılı olabilmeleri için harika bir yoldur, ancak başlama süreci, sizi bir karmaşıklığın içinde bırakabilir. Ancak, bir hedefe sahip olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

2- Pazarlama Hunisi Oluşturma:
Pazarlama hunisi, tüketicilerin nihayetinde satın alma kararını vermesi için seyahat ettiği aşamaları takip etmesine yardımcı olan bir sistemdir. En başarılı işletmelere bakıldığında hepsinin bir pazarlama hunisine sahip olduğunu görebiliriz. Bir pazarlama hunisini dört bölümden düşünebilirsiniz: Farkındalık, İlgi, İstenme ve Eylem.

  • Farkındalık : Potansiyel müşteri, ürün veya hizmetinizin farkındadır ve ihtiyacı olan bir şeyi aramak için web sitenize girer. Bu aşamada, aradığı şeyin var olduğunu göstererek müşteriyi çekmek istersiniz. Müşteriye e-posta adresi, telefon numarası, meslek ve mevcut ihtiyaçları gibi daha fazla bilgi karşılığında ürününüzle veya hizmetinizle ilgili değerli bir kaynak (yani, ihtiyaç duydukları şey) vermek için harekete geçirici bir mesaj (CTA) kullanın. Kim olduğunu ve neden web sitenize geldiğini öğrenin.
  • İlgi Alanı : Müşteri belirli bir ürün veya hizmet türüne aktif olarak ilgi gösteriyor. Bu noktada ona bazı bilgiler verdiniz ve müşteri söylediklerinize – sağladığınız hizmetlere ilgi gösteriyor. Onun hakkında daha fazla bilgi toplamak için CTA’nızı (Harekete Geçirici Mesaj) birinci aşamada kullandınız. Bu aşamada,  özel ihtiyaçlarına daha uygun olan daha fazla bilgi sağlamak iyi bir fikirdir. İhtiyacına özel bir şeyler olduğunu göstererek, müşterinizin istek ve ihtiyaçlarını dikkate aldığınızı ve onlara önem verdiğinizi gösterir.
  • Arzu: Artık ona özel bilgiler sağladığınıza göre websiteniz,  sağladığınız bir ürün veya hizmeti bulduğu için ona uygun olabilir. Bir e-posta veya harekete geçirici mesaj kullanarak bir danışma programı planlamaya davet edin. Bu aşamada, ilgilendiği ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi vermek istersiniz.
  • Eylem : Satın alma yönünde bir sonraki adımı atın. Ona değerli bilgiler verdiniz, müşterinizin ihtiyaçlarına dikkat ettiğinizi ve ihtiyaç duyacağı bir şey sunduğunuzu gösterdiniz. Geriye ürün veya hizmetinizin  fiyat, ödeme ve diğer yönleri gibi konuları kalıyor.Etkili bir pazarlama hunisine sahip olmanız size yalnızca daha fazla potansiyel müşteri kazandırmaz, aynı zamanda müşterileri tekrar tekrar alıcılara dönüştürmenize yardımcı olabilir.

3- Dijital Pazarlamada Harekete Geçirici Mesaj Geliştirme (CTA): 
Dijital Pazarlama adımınızın bir parçası olarak ikinci adımda harekete geçirici mesaj kullanmaktan bahsettik, ancak tam olarak harekete geçirici mesaj nedir?  Harekete geçirici mesaj (CTA), ziyaretçilerin bir bültene abone olmak, bir web semineri görüntülemek veya ürün demosu istemek gibi harekete geçmelerini isteyen bir resim veya metindir. CTA’lar, kullanıcıları değerli bir pazarlama teklifi karşılığında ziyaretçilerin iletişim bilgilerini toplayabileceğiniz açılış sayfalarına yönlendirmelidir. Bu anlamda, etkili bir CTA, web siteniz için daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşümle sonuçlanır. Ziyaretçinin potansiyel dönüşüm fırsatlarını artırmak için, çok sayıda harekete geçirici mesaj oluşturmanız, onları web varlığınızda dağıtmanız ve optimize etmeniz gerekir. İyi bir CTA dikkat çekici olmalı ve potansiyel bir müşteriyi pazarlama hunisine yönlendirmeye yardımcı olmalıdır.

4- Dijital Pazarlamada Etkili Bir Mıknatıs Oluşturma: 
Mıknatıs , web sitenize ziyaretçi adlarını ve e-posta adreslerini vermek için sunduğunuz değerli bir öğedir. Mıknatıs tek başına veya bir CTA ile birlikte kullanılabilir. Bu, dijital pazarlama huninizdeki müşterileri dönüşüm hunisine yönlendirmenin bir yolu olarak da kullanılacaktır. Onlara istedikleri ürün veya hizmetle alakalı bir şey sağlayın. Tekliflerinizi, potansiyel alıcıyla ilgili daha fazla bilgi toplamanın bir yolu olarak kullanın ve bunları aynı zamanda dönüşüm hunisine de taşıyın. Bu, onları ürününüze veya hizmetinize para harcayacak gerçek müşteriye dönüşmeye daha da yaklaştırır. Bir mıknatısın arkasındaki fikir bilgi ticareti yapmaktır. Beyaz bir kağıdın ücretsiz indirilmesi gibi bir şey sağlayın, ancak indirme işlemini tamamlamak için, bireyin size hakkında daha fazla bilgi sağlayacak bir form doldurması gerekir. Topladığınız bilgileri, dönüşüm huniniz aracılığıyla ilerledikçe daha fazla etkileşimde bulunmak için kullanırsınız.

dijital pazarlama sosyal medya yonetimi - Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
Web Sitenize Trafik Çekmek İçin Sosyal Medyayı Kullanabilirsiniz

5- Web Sitenizde Trafik Oluşturun:
İnsanların pazarlama hunisine gitmesi için öncelikle web sitenizde trafik olması gerekir. Web sitenize trafik çekmenin çeşitli yolları vardır. İşte tavsiye ettiğim birkaç yol:

  • Kalite İçeriği:  Blog yayınları, basın bültenleri ve yetki sitelerinde yer alan makaleler gibi içerikleri kullanın. Web sitenizdeki çeşitli yerlere bağlantıları bu içeriğe maruz bırakarak marka adınızı pozlama yoluyla oluşturun ve web sitenize trafik yönlendirin.
  • Anahtar Kelime Stratejisi: İlgili anahtar kelimeleri içeriğe eklemek, içeriğinizin ve web sitenizin daha fazla arama sonucunda görünmesine yardımcı olur, bu da daha yüksek web trafiğini sağlar.
  • Web Sitesi Optimizasyonu:  Web sitenizin optimize edildiğinden ve en iyi şekilde çalıştığından emin olmak önemlidir. Kullanıcılar düzgün çalışmayan bir web sitesini ziyaret etmek istemez.
  • Sosyal Medya:  Sitenize daha fazla trafik çekmek için ilgi çekici sosyal medya gönderilerini kullanın. Resim, video ve diğer alakalı medyayı kullanmak, yayınlarınızın daha fazla etkileşim kurmasına yardımcı olur. Bu basit dijital pazarlama stratejilerini web sitenizde deneyin ve kendiniz için ne kadar fark yaratabileceğinizi görün. İşletmenizin büyümesini istiyorsanız, dijital pazarlama başlamak için iyi bir yerdir.