Dijital pazarlama nedir ?

Dijital pazarlama, tüketicilere ulaşmak için internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları, görüntülü reklam ve diğer kanalları kullanarak ürün veya hizmetlerin pazarlanmasıdır. Ve dijital pazarlamada temel amaç, markaları çeşitli dijital ortamlar aracılığıyla tanıtmaktır. Dijital pazarlama, cep telefonlarını (hem SMS hem de MMS), sosyal medya pazarlamayı, görüntülü reklamcılığı, arama motoru pazarlamasını ve diğer dijital medya türlerini içerir.

Dijital pazarlama kanalları nelerdir ?
Etkili bir dijital pazarlama stratejisi planlamaya başlamadan önce, dijital pazarlamadaki farklı kanalları anlamanız gerekir. Hangi kanalların işiniz için en iyi şekilde çalıştığını tespit etmek işinizi ilerletmenize yardımcı olur. Dijital pazarlamayı anladıktan sonra dijital pazarlama kanallarını tanımanız sizin için güzel bir başlangıç olacaktır. Öyleyse başlıca dijital pazarlama kanallarını şöyle sıralayabiliriz ;

Dijital Pazarlamada sosyal medya önemli bir rol oynamaktadır.
 • Sosyal Medya Pazarlama
  Sosyal medya pazarlaması, adından da anlaşılacağı gibi, markaları ve işletmeleri çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak ve pazarlamak için kullanılan bir dijital pazarlama kanalıdır. Popüler sosyal medya pazarlama platformlarından bazıları Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram vb
 • Seo – Arama Motoru Optimizasyonu
  Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, belirli anahtar kelimeler arama terimleri olarak kullanıldığında, web sitelerinin arama motorlarında gösterilmesi sanatıdır. SEO, markaların arama motorlarında görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Bir web sitesinin arama motorları için optimizasyon süreci, web sitesinin kurulduğu sırada çok az veya çok erken başlar. Bunun nedeni, sonuçta web sitesinde yer alacak içeriğin, arama motorları için optimize edilmesinin yanı sıra, içeriğin ve web sitesinin alakalı anahtar kelimelerin içeriğinde bulunması sağlanacaktır.
 • Ppc- Tıklama Başına Ödeme
  Tıklama Başına Ödeme Reklamı, reklam verenin bir reklamın her tıklamasına ödediği bir dijital pazarlama türüdür. Burada, birden çok reklam oluşturabilir, onları gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve gittikçe optimize edebilirsiniz.
 • E-posta Pazarlama
  Adından da anlaşılacağı gibi e-posta pazarlama, markaları ve işletmeleri e-posta yoluyla pazarlamak için kullanılan bir dijital pazarlama kanalıdır ve markanızın veya işinizin görünürlüğünü artırmanın güçlü bir yoludur. E-posta pazarlaması, yalnızca marka bilinirliğinin bir aracı olarak değil, aynı zamanda potansiyel müşteriler oluşturmak, ürün tekliflerini öne çıkarmak, haber bültenleri göndermek vb. için de kullanılır.
 • İçerik Pazarlama
  İçerik, tüm pazarlama kampanyaları ve etkinliklerinin merkezinde yer alır. İçerik pazarlaması için en önemli olan şey, yüksek kaliteli içeriktir. Pazarlamaya çalıştığınız içeriğin markanız veya işletmenizle alakalı olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Bağlı Kuruluş Pazarlama
  Bağlı kuruluş pazarlama, bağlı pazarlamacıların yardımıyla çalışan, pazarlama alanında yavaş yavaş büyüyen bir dijital pazarlama kanalıdır.
 • Pr- Online Halkla İlişkiler
  Çevrimiçi Halkla İlişkiler, dijital pazarlama kavramıyla doğrudan ilgili olmamasına rağmen, bir markanın veya işletmenin genel dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak düşünülebilir.

Genel olarak, söz konusu dijital pazarlama kanalları, sağlam bir dijital pazarlama stratejiniz varsa, markanız veya işletmeniz için iyi çalışır. Her bir kanalı, pazarlama stratejinizdeki alakası açısından değerlendirilmeli ve iş hedeflerinizle uyumlu hale getirmelisiniz. Hangi dijital pazarlama kanalını tercih ederseniz edin, kanal ve stratejinin etkinliğini periyodik olarak izlemeniz önemlidir. Böylece, stratejiyi iş hedefleriniz ve diğer metriklerinize göre ayarlayabilirsiniz.